Składniki
-
Beza
-
6 szt. białka
-
360 g cukier
-
Krem
-
3 szt. żółtko60 g
-
1/4 szkl. mąka kukurydziana
-
30 g cukier
-
100 g pure z malin
-
50 g czekolada ruby
-
1 szkl. mleko250 ml
-
Dodatkowo
-
200 g maliny
Wskazówki
Beza z kremem malinowym
Długo zastanawiałem się nad tym co dla Was przygotować. Myślałem o czymś prostym lecz i z charakterem. Chciałem byście nauczyli się również czegoś nowego. Na co padło? Na klasyczną bezę, lecz z nie tak oczywistym dodatkiem. Krem malinowy w sumei to nic specjalnego i nic nadzwyczajnego. Jednak ten krem to krem pattiserie z dodatkiem czekolady ruby i pure malinowym. Dlaczego 4 rodzaj czekolady? Czekolada ruby ma lekko kwaskowaty, malinowy posmak. Oczywiście dostęp do niej nie jest taki prosty (jeszcze nie widziałem tabliczki czekolady ruby, sam mam ją od Callebaut w kroplekach). Jednak jeżeli zdecydujecie się na przygotowanie bezy wg swoich receptur to droga wolna. Zawsze zamiast czekolady ruby możecie wykorzystać białą czekoladę.
Co do samej bezy to powiem Wam szczerze, że uwielbiam gdy jest śnieżnobiała. Jeżeli wychodzą wam beżowe bezy to znaczy tyle, że przepiekliście bezę z zewnątrz (cukier się skarmelizował) i nabrał bursztynowego koloru dlatego też beza z zewnątrz może być kremowa a w środku jeszcze niedopieczona. Jaki patetnt na śnieżnobiałą bezę? Przedewszystkim pieczemy bezę w niskiej temperaturze i długo. Musimy również dobrze rozbić cukier by nie zostały drobinki, które szybciej się skarmelizują niż ten cukier rozbity w samych białkach.
Zatem w jakiej temperaturze piec bezę?
Ja przyznam się wam, że piekę ją różnie. Wszystko zależy od tego co potrzebuję. W tym przepisie nagrzałem piekarnik do 120 stopni, wstawiłem bezę do pieca na 5 godzin i zmniejszyłęm temepraturę do 90 stopni. Nie wiem czy wasz piekarnik ma taką funkcję, ale mój z Electrolux ma opcję opóźnionego zapłonu i wyłączenia o konkretnej godzinie. W sumie załączyłem bezę o 24 i jak wstałem rano to bezę miałem już upieczoną. Genialna funkcja i pozwala zaoszczędzić sporo czasu no i w sumie jak macie prąd dwutaryfowy (tańszą taryfę nocną) to i zaoszczędzić pieniądze.
Co jeszcze jest ważne podczas pieczenia bezy? Przedewszystkim cierpliwość. Nie należy się spieszyć i wrzucać zbyt szybko cukru, bo potem robot będzie musiał dłużej ubijać białka (by rozpuścić cukier) i tym samym moze je po prostu przebić…
Czy dodawaj mąkę ziemniaczaną bądź ocet lub sok z cytryny? Tutaj są podzielone zdania. Ja do swoich wcześniejszych przepisów zawsze dodawałem mąkę ziemniaczaną, bo ona nadaje tą charakterystyczną chrupkość bezy na zewnątrz (pękniecia). Natomiast ocet/sok z cytryny to stabilizator i dzięki niemu beza może trochę dłużej się utrzymać i jest nieco ciągnaca w środku.
Gdy już znacie kilka sekretów ideanej białej bezy możemy zacząć pieczenie.
Kroki
1
Zrobione
|
BezaBiałka ubij na sztywno. Ciągle ubijając wsypuj po 2 łyżki cukru w odstępach około 1 minutowych. Warto mieć mikser na wysokich obrotach by szybko rozbijał cukier. Gdy dodasz już ostatnią porcję cukru przełóż bezę na papier do pieczenia i uformuj 2 duże dyski o grubości około 3-4 cm. |
2
Zrobione
|
KremZagotuj mleko. |
3
Zrobione
|
Krem c.d.Odstaw krem do przestudzenia. Gdy krem lekko przestygnie i będzie ciepły (lecz nie gorący) wlej cienkim strumieniem pure malinowe ciągle mieszając. |
4
Zrobione
|
Blaty bezowe przełóż kremem i na wierzhcu również umieść część kremu. Obsyp z wierzchu malinami. Najlepiej przygotować tort tuż przed podaniem. Beza naciąga kremem i miękknie. |