Składniki
-
50 g drożdże świeże
-
200 g cukier
-
5 szt. żółtko
-
500 g mąka pszenna
-
100 g masło
-
1 i 1/4 szkl. mleko
Wskazówki
Ciasto drożdżowe
Ciasto drożdżowe dla jednych koszmar, dla innych kaszka z mleczkiem. Dzisiejszy post będzie poświęcony temu jak przygotować piękne drożdżowe ciasto, albo na jagodzianki, albo na kołoczek z owocami.
W tym wpisie opowiem wam trochę o cieście drożdżowym no i podzielę się z wami drobnym przepisem. Podobnie jak w mojej książce Ciastecznik. Przepisy na sezonowe ciasta i desery tutaj zamieszczę recepturę bazową, którą możecie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.
W każdym kroku zamieszczę również rysunek jaką konsystencję powinno mieć ciasto, mam nadzieję że będzie to dla Was bardzo pomocne.
Zaczynając od początku: Jakim cudem ciasto drożdżowe tak wyrasta, a komuś np nie?
-
Wyrastanie drożdży
Jeżeli drożdże nie wyrastają to sprawa może być dosyć prosta, mają za zimno, lub za gorąco i je zabiliśmy tak, tak, zbyt wysoka temperatura mleka lub wody może doprowadzić do „przegrzania” drożdży i stracą one swoje właściwości.
Błędem jest również pozostawianie zaczynu bądź samego ciasta do wyrośnięcia w włączonym piekarniku. Niestety jeżeli piekarnik nie posiada specjalnej szuflady do wyrastania ciasta to nie należy tego robić. Drożdże dostają zbyt szybkiego kopa i po upieczeniu ciasto śmierdzi drożdżami, które są po prostu przerośnięte.
Podczas wyrastania ciasta powinno unikać się przeciągów, tak jak my nie lubimy nagłych zmian temperatur, tak też ciasto tego nie lubi.
2. Pożywka dla drożdży
Czym drożdże karmić? No przede wszystkim CUKREM! Drożdże uczestniczą w procesie fermentacji alkoholowej i rozkładają cukry na alkohol i dwutlenek węgla (swoją drogą to wyjaśnia zapach alkoholowy drożdży) no i ten dwutlenek węgla powoduje, że ciasto się unosi. Jednak ponownie należy uważać z temperaturą, dla nas ciepła ciecz to taka w temperaturze co najmniej 38 stopni bo jak włożymy palec do mleka/wody ;)) to odczuwamy ciepło. Drożdże jednak preferują niższą temperaturę, bo w przedziale 26-30 stopni.
3. Wyrabianie ciasta
Tutaj najlepiej użyć robota kuchennego bo znacząco ułatwi nam to pracę. Jeżeli takiego sprzętu nie posiadamy to musimy użyć w tym celu naszych własnych rączek.
Jak długo wyrabiać ciasto? No cóż wszystko zależy, od tego jak się przykładamy do sprawy. Ręczne wyrabianie ciasta powinno trwać około 10-15 minut aż będzie sprężyste. Powinno odchodzić od ręki lecz nie rozdzielać się.
Wyrabianie ciasta jest konieczne ze względu właśnie na uwolnienie glutenu, który znajduje się w mące. Im dłużej będziemy wyrabiać ciasto tym bardziej rozciągniemy gluten. Dlaczego rekomenduję bardziej hak w maszynie do wyrabiania ciasta niż ręczną robotę? Otóż sprawa jest dosyć prosta, pracując ręcznie ciasto klei nam się do rąk i dosypujemy mąki by temu zapobiec. Każda dodatkowa porcja mąki w cieście zmienia oryginalną recepturę, a tym samym spowoduje, że ciasto po upieczeniu będzie twarde.
Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek przyda Wam się podczas pieczenia własnego ciasta drożdżowego. Życzę Wam powodzenia!
Kroki
1
Zrobione
|
ZaczynDrożdże pokrusz do miseczki. Zasyp je 1 łyżeczką cukru i cały czas ucieraj aż staną się płynne. Możesz to robić zewnętrzną częścią łyżeczki. |
2
Zrobione
|
Przygotowanie ciastaWyrośnięty zaczyn połącz z przesianą mąką, Przesianie mąki sprawia, że ciasto staje się jeszcze bardziej delikatne. |
3
Zrobione
|
Wyrabianie ciasta |
4
Zrobione
|
WyrastanieWyrobione ciasto przykryj ścierką lub zawiń w folię spożywczą miskę i odstaw na 1-2 godziny do wyrośnięcia. Gdy ciasto będzie już wyrośnięte przełóż je do formy i uformuj drożdżówki, ciasto lub inny wypiek i ponownie zostaw ciasto do wyrośnięcia na około 45 minut. Ciasto powinno być pieczone w temperaturze 170 stopni do złotego koloru. |