Składniki
-
Beza
-
8 szt. białka
-
480 g cukier
-
1 łyżeczka mąka ziemniaczana
-
1 łyżka ocet
-
Krem
-
2 łyżki cukier puder
-
400 g śmietana 30%
-
250 g mascarpone
-
1 łyżeczka żelatyna
-
1.5 łyżki zimna woda
-
Dodatkowo
-
2 szt. morele
-
10 szt. wydrylowane wiśnie
-
100 g jagody
Wskazówki
Klasyczny tort bezowy
Klasyczny tort bezowy – mówi się, że prawdziwa beza powinna być śnieżnobiała i niesamowicie chrupiąca. Mogę was zapewnić, ze wykonując ten klasyczny deser zgodnie z moimi wskazówkami, to wasza beza właśnie taka będzie.
W okresie letnim gdzie jest dostatek świeżych owoców, które nas kuszą cudownymi kolorami i swoją soczystością byłoby grzechem ich nie wykorzystać. Kwaśniejsze jak i te słodkie owoce cudownie się komponują z chrupiącą bezą oraz delikatnym kremem śmietankowym. W przepisie znajdziecie sposób przygotowania jednej z wielu bez na moim blogu.
Na co należy zwrócić uwagę podczas pieczenia bezy.
- Temperatura – zbyt wysoka temperatura powoduje, że beza robi się brązowa/żółta. Dzieje się tak ponieważ cukier się karmelizuje i tym samym beza zmienia kolor. Warto zatem pilnować odpowiedniej temperatury pieczenia bezy.
- Cukier – im drobniejszy tym lepiej. Podczas miksowania bezy mieszadło musi mieć czas by rozbić drobinki cukru. Dlatego im drobniejszy cukier tym lepiej. Mikser nie potrzebuje wtedy dużo czasu na mieszanie – a tym samym nie przebije bezy.
- Czas – bezę powinno się suszyć dosyć długo, jednak ważny jest również moment wstawienia bezy do piekarnika. Beza absolutnie nie może stać w misce 10 minut i czekać na wstawienie do piekarnika! Powinna być czym prędzej przełożona na papier do pieczenia i upieczona.
- Ocet – w niektórych przepisach znajdziecie jako element składowy bezy ocet. Po co w ogóle daje się ocet do bezy? Ocet jest tak jakby stabilizatorem. Jeżeli macie do przygotowania sporą ilość bezy i nie robicie tego bezpośrednio po ubiciu, to powinniście dodać ocet. Ja akurat zawsze go dodaję bo nigdy nie wiadomo co Ci się przydarzy podczas przygotowywania wypieku. Ocet wyparuje w piekarniku więc go nawet nie będzie czuć w bezie.
- Mąka ziemniaczana – po co mąka do bezy? No cóż ja uwielbiam niesamowicie chrupiącą bezę, a właśnie mąka ziemniaczana sprawia, że skorupka z zewnątrz jest nieco grubsza i bardziej chrupiąca. Na wskutek dodania mąki ziemniaczanej.
Nie przedłużając przejdźmy do przepisu:
Kroki
1
Zrobione
|
Przygotowanie bezyBiałka ubi na sztywno. Ciągle miksując dodawaj po 1 łyżce cukru w odstępach co 30 sekund (jeżeli cukier jest drobny można to robić co 20 sekund). |
2
Zrobione
|
KremŻelatynę zalej zimną wodą i odstaw na bok do napęcznienia. |
3
Zrobione
|
SkładanieBlaty bezowe przełóż wcześniej przygotowanym kremem i na samą górę rozprowadź również krem. |