0 0
Makaroniki z marakują

Podziel się:

lub skopiuj i podziel się linkiem

Składniki

Makaroniki
60 g białka
71 g mąka migdałowa
113 g cukier puder
50 g cukier
kilka kropli żółty barwnik
Krem
100 g puree z marakuji
60 g żółtko
1/4 szkl. mąka kukurydziana
1 szkl. mleko 250 ml
50 g cukier
100 g masło

Makaroniki z marakują

  • Średnie

Składniki

  • Makaroniki

  • Krem

Wskazówki

Udostępnij

Makaroniki z marakują

Makaroniki to przepyszne bezunie migdałowe z cudownym nadzieniem. Prawda jest taka, że możecie je wykonać w dowolnej kombinacji smakowej a do samych „skorupek” wystarczy dodać barwnik, który będzie cudownie współgrał z lekko kwaskowatym nadzieniem. Dlaczego kwaskowatym? Tak jak wspomniałem wcześniej makaroniki to bezunie z migdałami. A jak sami wiecie bezy to słodka rzecz. Tak jak w lato tort bezowy podajemy z świeżymi malinami, i borówkami dla przełamania słodyczy, tak też makaroniki warto podawać z lekko kwaskowatym nadzieniem.

Kilka rad dotyczących moich makaroników:

  1. Starajcie się nie przebić bezy. Zauważyłem, że im dłużej beza ubijana tym więcej powietrza do niej trafia, a następnie musimy dłużej ją mieszać w połączeniu z migdałami by nabrała odpowiedniej konsystencji. Ja stara się uzyskać bezę, która ładnie się ciągnie a nie zostaje „chmurką” na mieszadle i w garnku. Uważam, że ubijanie białek stopniowo zwiększając obroty przez 6 minut powinno wystarczyć.
  2. Maka migdałowa powinna być na prawdę drobno zmielona razem z cukrem pudrem. Mało estetyczne są grudki na wierzchu skorupek. Jeżeli nie dysponujecie dobrej jakości mikserem i nie jesteście w stanie sami jej zrobić, kupcie gotową. Pójście na łatwiznę w tym wypadku może zniszczyć efekt finalny.
  3. Mieszanie. Zawsze najgorzej jest wyczuć odpowiedni moment, który mówi o tym czy już przestać mieszać czy jeszcze dalej to robić. Ja zawsze obserwuję ciasto w misce. Jeżeli ciasto po mieszaniu dalej zachowuje swoją strukturę i ciężko opada z szpatułki, to oznacza, że jeszcze należy odrobinę domieszać makaroniki. Gdy ciasto w misce będzie lekko „rozchodzić się” i z łyżki w miarę swobodnie będzie opadać (nie może lać się strumieniem) to sądzę,  że jest to już ten moment.
  4. Suszenie. Wiele przepisów wymaga suszenia makaroników po wyszprycowaniu. Ja tego nie robię, i nigdy nie mam problemu z ładną skorupką z wierzchu.
  5. Uderzanie. Warto uderzyć blachą o stół kilka razy by pozbyć się nadmiaru powietrza i tym samym ładnie wyrównać makaroniki.

 

To tyle jeżeli chodzi o wskazówki dotyczące przygotowania samych makaroników. Ja polecam jeszcze by piec je na silikonowej macie i po upieczeniu zostawić je na 30 minut do całkowitego wystygnięcia. Ściągając makaroniki od razu po upieczeniu z blaszki dostaniemy osobno wierzch i osobno dno.

Zatem zabierajmy się za pieczenie makaroników! Jest to chyba już 10 przepis na moich blogu! Spodziewajcie się ich więcej!

 

(Visited 3 078 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zrobione

Makaroniki

Mąkę migdałową przesiej razem z cukrem pudrem i dokładnie wymieszaj.
W misie miksera ubij białka razem z 50 g cukru przez około 6 minut, zwiększając stopniowo obroty, Pod koniec ubijania dodaj do masy barwnik. Masa bezowa powinna być ciągnąca a nie puchata.

2
Zrobione

Makaroniki c.d.

Do ubitych białek wsyp mąkę migdałową przesianą razem z cukrem pudrem. Całość wymieszaj szpatułką. Masa powinna w miarę swobodnie opadać z szpatułki i nieco się "rozjeżdżać" w misce po przemieszaniu (nie może być rzadka).

3
Zrobione

Przełóż masę do rękawa i wyszprycuj makaroniki na papierze do pieczenia (najlepiej na macie silikonowej) i uderz nią kilka razy o blat by pozbyć się ewentualnych ogonków na wierzchu i nadmiaru powietrza.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 140 stopni i piecz przez 14 minut.
Makaroniki po upieczeniu wyciągnij z pieca i odstaw na 30 minut do całkowitego wystygnięcia.

4
Zrobione

Krem

W misie miksera zmiksuj żółtka, cukier oraz mąkę kukurydzianą na jasną i puszystą masę. W rondelku zagotuj mleko i ciągle miksując wlej je do żółtek. Gdy składniki się połączą przelej masę z powrotem do rondelka i gotuj przez chwilkę aż zgęstnieje (osiągnie konsystencję budyniu) - pamiętaj by masę często mieszać by się nie przypaliła!
Odstaw masę do schłodzenia.

5
Zrobione

Krem c.d.

Masło utrzyj na jasną i puszystą masę. Ciągle ucierając dodawaj stopniowo wcześniej przygotowany krem budyniowy. Odstaw masę do lodówki do lekkiego stężenia. Na sam koniec dodawaj pure i energicznie całość wymieszaj do momentu połączenia składników. Na koniec przełóż krem do rękawa cukierniczego i odstaw do lodówki na 30 minut.

6
Zrobione

Na 1 makaronik wyszprycuj krem i przykryj go 2 sztuką.
Makaroniki możesz zamrozić razem z kremem bądź same muszelki.

ciastecznik

Finalista 3 edycji Bake Off Ale Ciacho! Uczestnik ExpoSweet oraz Sweettargi. Pasjonata fotografii kulinarnej oraz słodkich wypieków.

poprzendi
Tarta z malinami i kremem cytrynowym
Babka piaskowa w polewie czekoladowej
następny
Babka piaskowa w polewie czekoladowej
poprzendi
Tarta z malinami i kremem cytrynowym
Babka piaskowa w polewie czekoladowej
następny
Babka piaskowa w polewie czekoladowej

Dodaj komentarz